Leksykon drzew

Wierzba - Salix

Opis

Wierzba – rodzaj drzew, krzewów lub płożących krzewinek z rodziny wierzbowatych. Obejmuje około 450–470 gatunków, tworzących bardzo liczne mieszańce. Rośliny te rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii i Antarktydy, przy czym bardzo nieliczne tylko w Afryce i Ameryce Południowej. W strefie międzyzwrotnikowej wierzby rosną tylko na obszarach górskich. Zasięg większości gatunków obejmuje strefę umiarkowaną na półkuli północnej. Największe zróżnicowanie gatunkowe jest w Azji. W Europie występują 64 gatunki, z czego w Polsce dziko rośnie około 26 gatunków.

Jak rozpoznać?

Większość gatunków ma podłużne, lancetowate liście, charakterystyczne dla wierzb. Są jednak wyjątki!  Wierzba iwa (o pięknych baziach na wiosnę) posiada liście dużo szersze.
Wierzba
Wierzba
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna drzewa.radom.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem