Leksykon drzew

Lipa - Tilia

Opis

Lipa (Tilia) – rodzaj drzew należący do podrodziny lipowych z rodziny ślazowatych. Obejmuje 31 gatunków. Rośliny te występują w umiarkowanej strefie półkuli północnej. W Ameryce Północnej rośnie jeden gatunek ; w Europie i zachodniej Azji – trzy, z czego dwa pierwsze rosną w stanie dzikim w Polsce; pozostałe gatunki rosną w Azji Wschodniej, gdzie jest centrum zróżnicowania rodzaju.

Jak rozpoznać?

Od czasu kwitnienia (czerwiec - lipiec) do późnej jesieni na drzewach widać kwiatostany, potem owocostany na długiej szypułce przyrośniętej do podłużnego "listka" czyli podsadki.
Owoce

Małe (wielkości grochu), kuliste, twarde orzeszki zebrane po kilka w owocostany i wiszące na drzewie do zimy.
Nasiona

Po kilka sztuk w małym twardym orzeszku.
Lipa
Lipa
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna drzewa.radom.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem