Leksykon drzew

Lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos

Opis

Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna – gatunek drzewa należący do rodziny ślazowatych. Występuje w Europie i w Turcji. W Polsce występuje głównie na południu i jest rzadsza od lipy drobnolistnej.

Jak rozpoznać?

Jak wszystkie lipy, najłatwiej poznać po wiszących kwiatostanach, a potem owocostanach. Charakterystyczne podsadki o podłużnym kształcie pomagają przy rozsiewaniu nasion.
.  Pączki liściowe duże, zaokrąglone, a pędy jednoroczne mają rdzawy odcień.
Liście

   Liście są większe niż u lipy drobnolistnej, okrągławe i  mają piękny, ciemny odcień zieleni. U nasady sercowate, z wydłużonym wierzchołkiem, brzegi ząbkowane.
Owoce

   Owoce nieco większe niż u lipy drobnolistnej, pokryte kutnerem i bardzo twarde.Zebrane po kilka w owocostany i przyrośnięte przez długie szypułki do języczkowatych podsadek.
.  W owocku przeważnie 1 nasiono.
Lipa szerokolistna
Lipa szerokolistna
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna drzewa.radom.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem