Leksykon drzew

Jarząb szwedzki - Sorbus intermedia

Opis

Jarząb szwedzki – gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Występuje w Europie. W Polsce osiąga południową granicę; w stanie dzikim występuje tylko na Pomorzu – w lasach nad Bałtykiem, między Kołobrzegiem a Gdynią. Coraz częściej spotykany w lasach i zaroślach niemal całej Polski za sprawą rozsiewania się drzew uprawianych na terenach zieleni. W północnych i północno-wschodnich Niemczech i w zachodniej Polsce jest nierzadkim drzewem alejowym przy ulicach i w zadrzewieniach śródpolnych.

Jak rozpoznać?

Owoce takie same jak u jarzębiny wiszą na drzewie do późnej jesieni.
Liście

Liście pojedyncze, jajowate, do 10-12cm długości. Brzegi liści z 7-9 tępymi klapami. Młode liście z filcowatym białym nalotem, u starszych liści nalot utrzymuje się tylko na spodniej stronie liścia.
Owoce

Owocostany składają się z kilku lub więcej czerwonych owocków jak u jarzębiny. Owoce jadalne, jak u wszystkich jarząbów. Stanowią cenny pokarm dla ptaków.
Jarząb szwedzki
Jarząb szwedzki
Kora Jarząb szwedzki
Kora
Liście Jarząb szwedzki
Liście
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna drzewa.radom.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem