Leksykon drzew

Wierzba biała - Salix alba

Opis

Wierzba biała, w. srebrna, w. pospolita – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych. Rodzimym obszarem jej występowania jest Europa, Azja i Afryka Północna, rozprzestrzenia się też gdzie indziej. Nie występowała w Skandynawii, Irlandii i Szkocji, ale została tam sprowadzona i jest sadzona jako roślina ozdobna. W Polsce pospolita na całym terytorium. Zazwyczaj rośnie na brzegach rzek, przy rowach bądź innych miejscach o bardzo wilgotnym podłożu. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy. Gatunek typowy w obrębie swego rodzaju.

Jak rozpoznać?

Liście lancetowate, ciemnozielone, o długości do 10cm.Tegoroczne pędy, pączki liściowe i młode liście aksamitnie biało owłosione.
Liście

Liście typowo "wierzbowate", czyli lancetowate, wąskie, ostro ząbkowane, ok.10cm długości. Z wierzchu ciemnozielone, a od spodu białe.
Kora

Kora z głębokimi, podłużnymi bruzdami.
Wierzba biała
Wierzba biała
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem