Leksykon drzew

Topola osika - Populus tremula

Opis

Topola osika, osika, topola drżąca – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Najpospolitszy gatunek topoli w Polsce.

Jak rozpoznać?

Liście okrągławe, nieduże (do 5cm) z karbowanym brzegiem i ogonkiem spłaszczonym i dłuższym od blaszki liściowej. Dlatego "trzęsą się jak osika" przy najlżejszym wietrze.
  
Liście

   Liście mają dwa różne kształty. Na krótkopędach (większość) liście są nieduże, z karbowanym brzegiem i długim, spłaszczonym ogonkiem.
   Na długopędach i siewkach liście są dużo większe, sercowate u nasady, z wyraźnie zaostrzonym wierzchołkiem(!).
   Ogonki są dłuższe od blaszki liściowej i są spłaszczone, dlatego poruszają się i szeleszczą przy najlżejszym wietrze. Mówi się, że ktoś trzęsie się jak osika.
Kora

Kora jest gładka, szaro-zielonkawa. Zwłaszcza na młodych konarach widoczny zielonkawy odcień.
Topola osika
Topola osika
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem