Leksykon drzew

Topola czarna - Populus nigra

Opis

Topola czarna, sokora, sokorzyna, jasiokor, topola nadwiślańska – gatunek drzewa z rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce rośnie dziko, czasami jest sadzona, w tym w popularnej odmianie zwanej topolą włoską 'Italica'. W naturze zasiedla żyzne siedliska nadrzeczne. Wykorzystywana jest jako roślina ozdobna, lecznicza i źródło surowca drzewnego do wyrobu celulozy i sklejki.

Jak rozpoznać?

Kształt liści podobny do trójkąta, z długim ostrym wierzchołkiem. Kolor liści ciemno-zielony.
Liście

Liście duże (do 10cm), gładkie, ciemne, w zarysie zbliżone do trójkąta. Na długopędach latem pojawiają się liście o kształcie romboidalnym, a dokładnie w kształcie deltoidu. Czyli podobne do tradycyjnego latawca.
Kora

Kora ciemna, prawie czarna, z głębokim bruzdowaniem zwłaszcza w dolnej części pnia.
Nasiona

Okazy żeńskie rozsiewają nasiona z dużą ilością białego puchu, zaśmiecając ulice. Dlatego poleca się sadzić w miastach okazy męskie.
Topola czarna
Topola czarna
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem