Leksykon drzew

Olsza czarna - Alnus glutinosa

Opis

Olsza czarna – gatunek drzewa należącego do rodziny brzozowatych. Olsza czarna to jedno z ważniejszych drzew wilgotnych zarośli nadbrzeżnych i lasów łęgowych niżu. Rośnie prawie na całym obszarze Europy, a także na niektórych obszarach Azji i w północno-zachodniej Afryce. W Polsce występuje na niżu i niższych położeniach górskich. W górach i na żwirowiskach rzecznych ustępuje miejsca olszy szarej.

Jak rozpoznać?

   Rosną tylko na terenach podmokłych.
.  Na drzewach widoczne są małe (ok. 1cm), brązowe  nibyszyszeczki.
   liście mają charakterystyczne wycięcia na wierzchołku.
Liście

   Liście dosyć duże (8-10cm) okrągławe, z charakterystycznym  wycięciem na wierzchołku.  U nasady klinowate.
Owoce

Właściwymi  owocami są małe orzeszki znajdujące się w nibyszyszeczkach długo wiszących na drzewach.
Nasiona

Nasiona wysypują się z nibyszyszeczek i rozsiewają się za pomocą wiatru lub wody, dzięki małym skrzydełkom z komorami powietrznym.
Olsza czarna
Olsza czarna
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna drzewa.radom.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem