Leksykon drzew

Klon polny - Acer campestre

Opis

Klon polny, paklon – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Występuje w południowej i środkowej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce rozpowszechniony na Pogórzu Karpackim, w dolinie Wisły, na Śląsku Górnym i Dolnym, w Wielkopolsce i Kujawach. Status gatunku na Pomorzu niepewny – prawdopodobnie jest tu tylko zawleczony, podobnie jak na pojedynczych stanowiskach w Polsce północno-wschodniej.

Jak rozpoznać?

   Ogonek liściowy po przełamaniu wydziela sok (jak u klonu zwyczajnego).
.  Skrzydełka nieduże, czerwonawe, rozpostarte poziomo.
   Liście dużo mniejsze niż u innych klonów krajowych (5-10cm). Zwykle 5 klapowe, ale zdarzają się 3 klapowe. Klapy zaokrąglone, o prawie gładkich brzegach.
Kora

Na korze młodych pędów powstają często podłużne narośla korkowe.
Nasiona

Nasionami są skrzydlaki, jak u wszystkich klonów, ale małe, szeroko rozpostarte i pięknie przebarwione na kolor czerwonawy. To jest dla mnie największa ozdoba.
Klon polny
Klon polny
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem