Leksykon drzew

Klon zwyczajny - Acer platanoides

Opis

Klon zwyczajny, klon pospolity – gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych. Występuje naturalnie w Europie Środkowej i Wschodniej, na Bałkanach oraz Kaukazie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju. Jest drzewem zrzucającym liście na zimę. Jest powszechnie sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach ze względu na jego pokrój oraz wysoką tolerancję na ubogie podłoże i zanieczyszczenia środowiska. Ponadto w uprawie znajdują się jego liczne kultywary. Drewno klonu zwyczajnego jest stosowane między innymi do produkcji mebli oraz w tokarstwie.

Jak rozpoznać?

Ogonek liściowy po przełamaniu wydziela sok(!).
Skrzydlaki ustawione względem siebie pod kątem rozwartym.
Liście typowe dla klonu: pięć klap z ostrymi wierzchołkami. 
Liście

   Liście duże lub bardzo duże (do 20 i więcej cm.) z pięcioma klapami. Taki liść mają na tylnej szybie początkujący kierowcy.
.  Klapy mają okrągłe wcięcia i ostre wierzchołki.
Kora

   Kora ciemnoszara, z płytkimi podłużnymi spękaniami.
Nasiona

   Nasiona klonu zwane popularnie "noskami" to podwójne skrzydlaki, które rozpadają się na pojedyncze w chwili opadania z drzew. 
.  U klonu zwyczajnego kąt między skrzydełkami jest rozwarty.
Klon zwyczajny
Klon zwyczajny
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem