Leksykon drzew

Jesion wyniosły - Fraxinus excelsior

Opis

Jesion wyniosły – gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Występuje naturalnie na większości obszaru Europy i w Azji Zachodniej, od północnej Hiszpanii i Wysp Brytyjskich na zachodzie po dolinę Wołgi koło Kazania i góry Elburs na wschodzie. Na północy zwarty zasięg występowania drzewa sięga otoczenia fiordu Trondheim w Norwegii. Na południu Europy nie występuje w Portugalii i większości Hiszpanii, na Korsyce, Sardynii, Sycylii, a także we włoskiej Kalabrii oraz w Grecji. Gatunek jest powszechnie uprawiany i prawdopodobnie zadomowiony w Nowej Zelandii oraz w rozproszonych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce jest pospolity na całym obszarze.

Jak rozpoznać?

   Jesion jest jednym z niewielu gatunków, który łatwo rozpoznać także zimą. Ma czarne, duże pączki na dosyć grubych młodych pędach. Pączek szczytowy jest największy, mocno stożkowaty, boczne natomiast mniejsze i kuliste.
.  Liście złożone, największe z naszych rodzimych gatunków drzew.
Liście

Liście złożone, bardzo duże (do 40cm) składające się z 7-15 listków. Pojedyncze listki mają 7-10cm długości.
Kora

Kora gładka, szara, u starych okazów lekko bruzdowana.
Nasiona

Pęki nasion - pojedynczych skrzydlaków utrzymują się na drzewach do zimy.
Jesion wyniosły
Jesion wyniosły
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem