Leksykon drzew

Grab pospolity - Carpinus betulus

Opis

Grab pospolity, g. zwyczajny – gatunek średniej wielkości drzewa liściastego z rodziny brzozowatych (Betulaceae). Występuje w Europie od Francji do Ukrainy. W Polsce częsty na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Podczas holocenu, w okresach znacznego spadku liczby ludności, bywał gatunkiem dominującym w lasach.

Jak rozpoznać?

Na starszych okazach bardzo charakterystyczne są smugi przejaśnień na korze (pionowo-skośne). Unerwienie liści jest głębokie, równoległe i nierozgałęzione. Brzegi liści wyraźnie podwójnie ząbkowane.
Liście

   Liście grabu są niewielkie (5-8cm), eliptyczne z ostrym wyraźnym zakończeniem. Nerwy ułożone w "harmonijkę" nigdy nie są rozgałęzione. W dotyku liście wydają się grube i szorstkie. Czasem mylone z liśćmi buka.
.  Różnice:
Grab - unerwienie głębokie, jakby "zagrabione", brzegi podwójnie piłkowane.
Buk - unerwienie "płytkie", brzegi z włoskami, czasem lekko falowane.

​​​​
Kora

Kora jest cienka, ciemnoszara, gładka z lekkimi pionowymi wgłębieniami. Jest bardzo charakterystyczna, zwłaszcza u starszych okazów. Pionowe jasnoszare pasy lekko skośne występują tylko u graba. 
Owoce

Owoce są zebrane w dosyć duże owocostany (7-10cm). Pojedynczy owoc jest małym spłaszczonym orzeszkiem przyrośniętym do trójdzielnego skrzydełka ("samolocik").
Grab pospolity
Grab pospolity
Kora Grab pospolity
Kora
Liście Grab pospolity
Liście
Liść Grab pospolity
Nasiona
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem