Leksykon drzew

Dąb bezszypułkowy - Quercus petraea

Opis

Dąb bezszypułkowy – gatunek drzewa liściastego z rodziny bukowatych. Występuje naturalnie w Europie Środkowej, Irlandii, Wielkiej Brytanii, południowej Skandynawii, aż po tereny Włoch i Bułgarii. W Polsce występuje rzadziej od dębu szypułkowego – ma w Polsce swoją północno-wschodnią granicę zasięgu.

Jak rozpoznać?

U dębu bezszypułkowego żołędzie osadzone są bezpośrednio na pędach, są bez szypułek ("ogonków").
Gdy nie ma żołędzi, oglądamy nasadę liścia. U dębu bezszypułkowego nasada liścia (część przy ogonku) jest klinowata i widać wyraźnie ogonek liściowy o długości ok. 1cm.
Pień długi, prawie do wierzchołka korony.
Liście

Liście klapowane, dosyć duże (10-15cm)  u nasady klinowate.
Kora

Kora ciemna, głęboko spękana.
Owoce

Owocem jest orzech zwany popularnie "żołędziem" osadzony w miseczce.
Dąb bezszypułkowy
Dąb bezszypułkowy
Kora Dąb bezszypułkowy
Kora
Liście Dąb bezszypułkowy
Liście
Liść Dąb bezszypułkowy
Nasiona
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem