Leksykon drzew

Buk zwyczajny - Fagus sylvatica

Opis

Buk zwyczajny, buk pospolity – gatunek drzewa należący do rodziny bukowatych. Występuje na przeważającej części kontynentu europejskiego. W Polsce gatunek rodzimy, pospolity na zachodzie i południu.

Jak rozpoznać?

Najbardziej charakterystyczną cechą buka, pozwalającą bez trudu rozpoznać to drzewo o każdej porze roku, jest jego jasna, szara, zawsze gładka kora.
Liście

Jajowate lub eliptyczne (5-10 cm), prawie całobrzegie lub falisto ząbkowane; młode wraz z ogonkami jedwabisto owłosione, starsze z długimi włoskami tylko na nerwach od spodu.
Kora

Cienka i gładka popielatoszara.
Owoce

Orzeszki nazywane bukwią lub buczyną, zwykle po 2 w okrywach.
Nasiona

Buk zaczyna owocować w wieku 60 - 80 lat, nasiona są jednak produkowane nawet przez drzewa ponad 200-letnie. Lata nasienne powtarzają się w nieregularnych odstępach czasu, zależy to również od warunków mikroklimatu.
Buk obradza nasiona obficie na ogół raz na 5-10 lat, słabsze urodzaje zdarzają się co 3-5 lat. W częstych latach głuchych nie można zebrać nawet niewielkiej ilości nasion, w innych z kolei latach obradzają tylko niektóre drzewa, rodząc bukiew przeważnie płonną. Orzeszki opadające najwcześniej, bo we wrześniu, są zwykle bezwartościowe.
Buk zwyczajny
Buk zwyczajny
Kora Buk zwyczajny
Kora
Liście Buk zwyczajny
Liście
Liść Buk zwyczajny
Nasiona
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem